تعمیر قطعات انواع اره نواری عمودی

آیا می دانید که چه نوع از قطعات و لوازمی در ساخت انواع اره نواری عمودی کاربرد دارد؟ آیا می دانید برای تعمیر این قطعات در صورت لزوم، نیاز به چه نیرو های متخصصی است؟

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

مسلما با اره نواری که این روز ها جای اره لنگ ها را در صنایع مختلف گرفته است، آشنا هستید. می دانید که دقت در برش اره نواری، بسیار بیشتر از اره لنگ ها بوده و همین مسئله سبب شده تا هزینه های تولید تا حد چشم گیری کاهش پیدا کند.

اره نواری به نسبت اره لنگ، از ساختار پیچیده تری برخوردار می باشد. قطعات به کار رفته شده در ساخت اره‌ برقی نواری، شامل موتور، محور، تیغه، محافظ تیغه و مواردی از این دسته می باشد.

انواع اره نواری

اره نواری در حالت کلی، 4 نوع زیر را شامل خواهد شد:

  1. اره نواری عمودی
  2. اره نواری افقی
  3. اره نواری رومیزی
  4. اره نواری قابل حمل

بر اساس نوع تیغه، سرعت موتور و مسائلی از این قبیل که جزو مشخصات فنی دستگاه اره نواری می باشد، امکان برش دادن چوب، فلز، پلاستیک و پروفیل و غیره وجود خواهد داشت.

قطعات به کار گرفته شده در ساخت اره نواری های مختلف، یکسان می باشد و تنها تفاوت در نحوه عملکرد آن هاست. به طور مثال، اره نواری عمودی قابلیت این را ندارند که تیغه بر روی قطعه چوب و یا فلز حرکت نماید و اپراتور باید قطعه را به نزدیکی تیغه هل بدهد تا عملیات برش صورت گیرد. در صورتی که اره نواری قابل حمل و یا افقی، به گونه ای طراحی شده است که برای انجام برش، نیاز است تا تیغه را بر روی قطعه به حرکت در آورد.

اره نواری فولاد بر و چوب بر بعد از اینکه مدتی کار کند، هرچند هم که در طی عملیات های متعدد چوب بری و یا فلز بری به آن رسیدگی شده باشد و مراقبت هایی بر روی آن صورت گرفته باشد، باز هم ممکن است قطعات و لوازم به کار گرفته شده در آن، نیاز به تعمیر داشته باشند. تعمیر اره نواری و قطعات استفاده شده در آن، در صورتی می تواند بر عهده اپراتور باشد که با ساختار اره نواری آشنا باشد. در غیر اینصورت می بایست از متخصصان فعال در این زمینه استفاده شود.

در مراکزی که استفاده از دستگاه اره نواری جزو ملزومات به حساب می آید و کاربرد بسیاری در تولید دارد، بهتر است نیرو هایی برای تعمیر، در بخش نت (مخفف نگهداری و تعمیرات)، مشغول به فعالیت باشند تا هزینه های مرتبط با تعمیر، تعویض قطعات و حتی خرید اره نواری نو و جدید، کاهش پیدا کرده و یا حتی حذف گردد.
منبع: دستگاه های صنعتی ایران

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.