ساعت دیواری نو که به اینترنت متصل می شود

یک ساعت آبی استادانه به نام «موتور کیهانی» توسط سو سونگ، یک دانشمند چینی اختراع شد که در سال 1092 در چین طراحی و ساخته شد. این برج ساعت هیدرومکانیکی نجومی بزرگ حدود ده متر ارتفاع داشت و به طور غیر مستقیم از یک چرخ دوار با آب در حال سقوط و جیوه مایع، که یک کره‌ی بازویی را می‌چرخاند که قادر به محاسبه مسائل پیچیده نجومی است.

در اروپا، ساعت دیواری نو وجود داشت که توسط ریچارد والینگفورد در آلبانز در سال 1336 و توسط جیووانی دودونی در پادوآ از سال 1348 تا 1364 ساخته شد. و بازتولیدهای مدرن ساخته شده است.

آن‌ها نشان می‌دهند که چقدر سریع نظریه ساعت مکانیکی به ساختارهای عملی ترجمه شده است، و همچنین یکی از انگیزه‌های بسیاری برای توسعه آن‌ها تمایل ستاره‌شناسان به بررسی پدیده‌های آسمانی بوده است.

آستراریوم جیووانی دوندی دل اورولوژیو یک ساعت نجومی پیچیده بود که بین سال‌های 1348 تا 1364 در پادوآ ایتالیا توسط دکتر و ساعت‌ساز جووانی دوندی دل اورولوژیو ساخته شد. آستراریوم دارای هفت وجه و 107 چرخ دنده متحرک بود.

موقعیت خورشید، ماه و پنج سیاره که در آن زمان شناخته شده بودند و همچنین روزهای جشن مذهبی را نشان می داد. آستراریوم حدود 1 متر ارتفاع داشت و از یک چارچوب برنجی یا آهنی هفت ضلعی تشکیل شده بود که بر روی 7 پایه تزئینی پنجه ای شکل قرار داشت. بخش پایینی یک صفحه 24 ساعته و یک طبل تقویم بزرگ ارائه می کرد که اعیاد ثابت کلیسا، اعیاد متحرک و موقعیت در زودیاک گره صعود ماه را نشان می داد.

بخش بالایی شامل 7 صفحه، هر کدام حدود 30 سانتی متر قطر بود که داده های موقعیتی را برای پریموم موبایل، زهره، عطارد، ماه، زحل، مشتری و مریخ نشان می داد. دقیقاً بالای صفحه 24 ساعته صفحه کلید Primum Mobile قرار دارد که به این دلیل نامیده می شود زیرا حرکت روزانه ستارگان و حرکت سالانه خورشید را در پس زمینه ستارگان بازتولید می کند. هر یک از صفحه‌های «سیاره‌ای» از ساعت‌های پیچیده برای تولید مدل‌های دقیق و منطقی از حرکت سیارات استفاده می‌کردند. اینها به خوبی هم با نظریه بطلمیوسی و هم با مشاهدات موافق بودند.